3.3.2.7. Сделно възнаграждение

Тук се попълват данни за лица, работещи на сделно заплащане.

 

Сделно заплащане

Сделното заплащане на труда се отчита чрез съответни работни карти:

-индивидуални работни карти (ИРК)
-часови работни карти (ЧРК)
-бригадна работна карта (БРК)
-групови работни карти (ГРК)
-смесен тип сделно възнаграждение.
1.Индивидуални работни карти (ИРК).

Към тази група спадат сделните заплати, които се формират като всеки работник работи сам за себе си и получава възнаграждение за това, което е изработил. Съответната работа е разделена на строго определени нормирани операции, като за изпълнението на всяка се плаща определена сума. Сделната заплата се формира като обща сума от сумите на всяка една от операциите. При този начин на работа, в рамките на месеца работникът може да работи на различни работни места и да изпълнява операции от различни изделия, модели, детайли и т.н., които имат съответни разценки.

Като пример за такъв вид работа може да послужи обувната фабрика, където се произвеждат различни модели обувки, като по време на текущия месец работникът може да работи различни операции от няколко модела обувки. Характерно за този вид заплащане е наличието на индивидуална работна карта (ИРК), в която всеки ден се отбелязват видовете и броя на операциите, извършени от работника.

2.Часови работни карти (ЧРК).

Те се изчисляват на база брой отработени часове за месеца и процентното разпределение на месечното основно възнаграждение въз основа на базова заработка.

3.Бригадна работна карта (БРК).

Към тази група спадат заплатите, които се формират, когато основна отчетна единица се явява бригадата. Важна характеристика на бригадата е, че тя е група с относително постоянен състав в рамките на месеца.

За всеки от дните в месеца или в рамките на една работна карта за целия месец се задават два типа данни:

-данни за заработката на бригадата
-данни за трудовото участие на състава

Заработката на бригадата се изчислява по същия начин както заработката по ИРК.

Заработката на отделните лица в рамките на една работна карта се изчислява по следния начин:

-отработените часове от всяко лице се умножават по съответния КТУ на лицето – получава се индивидуалните коефициенточасове (инд.КЧ)
-сумата на инд.КЧ на всички лица от бригадата формират бригадни коефициенточасове (бриг.КЧ)
-индивидуалната заработка на едно лице е равна на инд.КЧ на лицето, умножен по общата заработка,разделена на бриг.КЧ.

Общото възнаграждение по БРК на отделното лице за месеца е сума от индивидуалните заработки на лицето от дните, за които има попълнени работни карти за бригадата.

Като пример можем да дадем работата в една фирма за обработка на мрамор. Работниците са разпределени по бригади, в рамките на месеца се извършва някаква работа, например по добива на мраморни блокове. Бригадата получава определена сума пари за това, а хората, в зависимост от времето, което са работили, имат съответно количество човекочасове. На края на месеца, бригадирът определя коефициента на трудово участие на всеки един от работещите. Така, като се умножат отработените часове по коефициента на трудово участие се получават индивидуалните човеко-коефициенто-часове (ИЧКЧ). Заплатата  на отделния работник се изчислява като общата сума, която е заработила бригадата се раздели на сумата от всички индивидуални човеко-коефициенто-часове и така получения резултат се умножи по индивидуалните човеко-коефициенто-часове на дадения работник. Накратко: заплатата на работника = (обща сума / сума от всички ИЧКЧ) * (ИЧКЧ на работника)

4.Групови работни карти (ГРК).

Към този тип влизат заплатите, които се формират когато работниците в дадена фирма, макар и обединени в бригади или отдели, работят по групи, които са с относително непостоянен състав през месеца т.е. групата се сформира за извършването на определена работа за относително кратък период от време.

Характерно за този начин на изчисляване на заплатите е наличието на групови работни карти (ГРК), в които всеки път динамично се определя състава на групата.

Начинът на изчисление на общата заработка и на индивидуалните заработки е подобен на този при БРК.

Общото възнаграждение за месеца на човек, работещ на ГРК се формира като сума от отделните възнаграждения от работата му в групите.

Като пример за фирма с такова заплащане можем да разглеждаме фирма, която се занимава с изкупуването на амбалаж. Фирмата има различни пунктове и дейността е свързана с много товаро-разтоварна работа. Работниците, които пряко участват в тази дейност, всеки ден биват разделяни на групи, които се прикрепят към определено транспортно средство или се изпращат в определен склад.

5.Смесен тип възнаграждение.

Възможни са случаи, при които един работник или служител в рамките на месеца работи по няколко от изброените начини на работа.

6.Въвеждане на данни за сделно заплащане

При отразяването на сделната заработка важна роля играят разценките за сделно заплащане. Те са общи за цялото предприятие и се въвеждат през функцията “Общи данни за изчисляване на заплатите”.

След като са налице разценките, следва да се укаже за всеки работник дали ще се начислява за него сделно възнаграждение и от кой вид. Едва тогава могат да се въвеждат конкретните заработки. В зависимост от вида на работните карти, въвеждането на данните от тях става чрез три вида функции:

-задаване на индивидуална заработка
-задаване на бригадна заработка
-задаване на групова заработка.

Задаването на индивидуалната или бригадната заработка се извършва чрез съответни функции от “Данни, ведомости и рекапитулации за персонала”. За въвеждане данни за непостоянни групи, формирани от работници от различни звена на фирмата, е предвидена специална функция в главното меню на системата.

 

 

1.Описание на индивидуалните работни карти (ИРК)

Задаването на ИРК за всеки човек, работещ по такъв тип карти, става чрез активиране на функцията “Данни, ведомости и рекапитулации за персонала” от главното меню на системата.

След придвижване до конкретното лице или група хора активираме функцията “Внасяне на данни/Инициализация на възел” и избираме реда “Сделно заплащане”-“ИРК”.

Активирането на работна карта за определено лице предизвиква появата на екран, в който за всеки ден от месеца може да се зададат изработените операции от работника. Изборът на операциите става чрез последователно избиране на “изделието/дейността”, “цеха/работното място”, “операцията”, след което системата автоматично запълва нормата на изработка, нормовремето и разценката на изделието. Въвеждането на количеството предизвиква автоматично изчисляване на общата заработка по текущата работна карта.

2.Задаване на изработеното по ЧРК

Активирането на часовите работни карти става от съседните на ИРК ред/клетка.

Часовите работни карти се формират чрез задаване на броя присъствени часове, процента на изпълнение на месечното възнаграждение и базовата заработка.

3.Описание на бригадните работни карти (БРК)

За бригада се считат онези възли в дървовидната структура на персонала, които съдържат инициализирани възли.

Описанието на бригадните работни карти става чрез активиране на едноименния ред в подменюто на функцията “Внасяне на данни/инициализация на възел”. За тази цел е необходимо да сме във възел, който съдържа бригади като подвъзли. Появява се табло с имената на бригадите, клетка чрез която се задават данните по БРК на съответната бригада за месеца, общата заработка и коефициенточасове, както и клетка “печат”, чрез която може да разпечатаме информацията за всички карти на бригадата през месеца.

Активирането на клетката за попълване на данните за бригадата предизвиква появата на подтабло. На отделните редове на таблицата може да се зададат датите, за които бригадата има заработка. Чрез клетката “заработка” се активира подтабло, в което се описват операциите, извършвани от групата на база на въведената номенклатура на изделията/дейностите. Избирането на дадена операция води до автоматично запълване на името на операцията, нормата на изработка, норма-времето и разценката. След въвеждане на количеството системата пресмята общата заработка по дадената работна карта.

Активирането на клетката “състав” позволява да се укаже присъственото време на отделните хора и КТУ на всеки от тях.

4.Описание на груповите работни карти (ГРК)

Поради самото си естество отчитането на работата в групи е по-сложно, свързано е с въвеждане на повече данни и поради това функциите по тяхното въвеждане са обособени в отделен ред от главното меню на системата.

При активирането на този ред се появява табло, в което можем да опишем груповите работни карти за месеца. За всяка работна карта се задава “дата на работната карта”, “име на групата”, “описание на заработката на групата”, “описание на състава на групата”. Активирането на клетката “печат” срещу съответна група позволява извеждане на работната карта на групата.

Описанието на заработката на групата става по същия начин на описанието на заработката на бригадата.

Описанието на състава на групата става чрез избор на участниците от общия списък на лица, в чиито служебни данни е указано, че работят по ГРК. Попълването на данните по-нататък е аналогично на БРК.