2.2. Форма на отчета. Колони.

Top  Previous  Next

Втора стъпка

Повечето отчети имат таблична структура, т.е. данните в тях се разполагат в редове и колони. Логично е създаването на отчета да започне със задаването на колоните и редовете на таблицата, в която ще се разполагат данните им. Някои отчети са с двустранна форма (лява и дясна) - такива са Балансът и Отчетът за приходите и разходите. При счетоводния баланс в лявата част е актива, а в дясната пасива, а при ОПР - в лявата част са разходите, а в дясната - приходите. При тях има специфични закономерности в разполагането на данните. Много отчети са с едностранна форма - такива са Отчетът за собствения капитал, Отчетът за паричните потоци и други.

При двустранна форма на отчета трябва да се посочи как ще се подреждат частите му - една до друга или една под друга. Какви ще са имената, на частите, както и на колоните, които ще съдържат.

 

При избора на втората колона  настройка  от екран 2.1.а (срещу името на отчета) се появява табло (на екран 2.2.а), където можете да направите настройките:

 

екран 2.2.а

clip0279

 

Полетата: вид на отчета, разположение на лява-дясна част и автоматични сумарни редове обикновено са автоматично настроени. Те имат само по две стойности. Може да избирате една от двете им стойности  с натискането на клавиша enter1 в съответното поле:

 

oвид на отчета  - може да е "едностранен" или "двустранен" - избирате подходящия вид.
oразположение лява-дясна част - може да е "една ДО друга" или "една ПОД друга" - това има значение при отпечатване на отчета. В първия случай при отрпечатването двете страни ще са една до друга, а във втория ще са една под друга.
oавтоматични сумарни редове - "да" или "не".  Ако настройката е "не" няма да може да изграждате сумарни редове в отчетите.

Обхватът на отчета е винаги от началото на годината.

 

По-долу, където пише   Л Я В А   Ч А С Т   и   Д Я С Н А   Ч А С Т   в полето  име  трябва да напишете наименоването на частите в отчета, а в полето  колони  да посочите броя колони, който ще съдържа всяка една от тях. На екран 2.2.а са показани имената (АКТИВ и ПАСИВ) и броя колони на лявата и дясната част на Счетоводния баланс.

 

При натискането на enter1 в полето clip0280 на екрана се появяват полета, в които може:
oда напишете заглавието на всяка една от колоните - в колоната име;
oда зададете размера им в брой символи - в колоната дължина;
oда посочите отместването в брой години, когато данните са от предходна година - в колоната отм.год.

 

На екран 2.2.б е показан пример с колоните от първата част "АКТИВ" на Счетоводния баланс:

В реда означен с "0" се записва наименованието на текстовата колона, която ще съдържа имената на редовете в таблицата.

 

екран 2.2.б

clip0281

 

 

При натискане на enter1  в полето clip0282  (от екран екран 2.2.а) може да преминете към следващата стъпка: 2.3. Редове. Нива и поднива.

 

Когато отчета е двустранен, не забравяйте да направите настройките и в двете части.

 

 

База, от която се изчисляват данните за предходната година

Този параметър има две стойности: “от началните данни в текущия архив” и “от архива за предходната година”. Избира се от полето:   началните данни се изчисляват като  

В случай, че счетоводният архив със сметки от предходната година е в същата директория, където е текущият архив и структурата на сметкоплана е сходна, той може да бъде използван за изчисляване на данните в колоните “предходна година”. В противен случай тези данни се изчисляват на база началните обороти/салда по сметките от текущия архив.