4. БЪРЗ СТАРТ В ЗАПЛАТИТЕ ЗА МЕСЕЦА

Внасянето на данни, обработката и изчислението на заплатите за текущия месец минава през няколко етапа. Те могат да бъдат структурирани по следния начин:

 

Етап 1. Настройка на работния календар за месеца и внасяне на точните дати за изплащане на аванс и работна заплата.

За целта се използва функцията 2.1. Времеви данни. В началото, за да се пресметнат заплатите, може да се зададат фиктивни дати на плащане и по-късно, преди да се подготвят декларациите обр. 1 и обр. 6 да се внесат реалните дати на плащане.

 

Етап 2. Проверка на служебните данни на новопостъпили, преназначени и напуснали.

Използва се функцията 3.3.2. Внасяне и настройка на данни за всяко лице.

 

Проверката е полезна, тъй като ако има пропуски може да бъдат навреме коригирани. На този етап се внасят различните видове възнаграждения, обезщетения  и удръжки, които касаят тези лица.

 

Етап 3. Внасяне на отсъствията през месеца за всяко едно лице поотделно.

Заплатите няма да се изчислят правилно, ако се пропусне да се внесат дните, в които работниците или служителите не са били на работа (освен в почивните и празнични дни). Необходимо е да внесете от дата до дата, на всяко лице поотделно, всички отсъствия: отпуски платени и неплатени, болнични, майчинство и пр., които обхващат дни от текущия месец.

Използва се функцията 3.3.2.6. Отсъствия за месеца.

По подразбиране, ако за дадено лице не са внесени отсъствия през месеца, се счита, че лицето има пълен работен месец. Празничните и почивните дни се отчитат автоматично.

 

Етап 4. Внасяне на допълнителните възнаграждения и обезщетения за месеца.

Това са различни възнаграждения под формата на възнаграждение за нощен и извънреден труд, премии, бонуси и други. Различни обезщетения като обезщетение по чл.224 т.1 за неизползван платен отпуск,  по чл.222 и други. Как се внасят възнагражденията е описано в 3.3.2.4. Възнаграждения. За улеснение на внасянето вижте и 3.5. Обработка на данни в групи /подгрупи/ персонал

 

Етап 5. Внасяне на удръжките за месеца

Това са различни удръжки от заплатата на работниците: аванси, месечни вноски по банкови кредити или по сключени застраховки, към някои фондове, например "Фонд за лечение на деца" и други.

Вижте 3.3.2.5. Удръжки.

 

Етап 6. Изчисляване на заплатите

След въвеждането на посочените по-горе данни и направените проверки може да пристъпите към изчисление на заплатите. Използва се функцията 5. Изчисление на заплати. Изчислението на заплати се извършва автоматично. За да видите резултата трябва да отпечатате ведомостта или фишовете на персонала.

 

Етап 7. Отпечатване на ведомост и проверка на ведомостта.

Отпечатването на подходяща форма на ведомост става с използването на функцията 6. Ведомости.

Проверете отпечатаната ведомост!

Ако има някои неточности или пропуски, трябва да коригирате данните.

 

lightbulb

След всяко коригиране на данни в етапите отново изпълнете етап 6 (Изчисление на заплати) и повторете следващите го етапи.

Ако не преизчислите заплатите, след като сте правили корекции, ще си остане старото положение, което е било при последното изчисление на заплати. Така корекциите няма да бъдат отразени никъде - нито във фишовете, нито във ведомостта. За да бъдат отразени, задължително трябва да преизчислите заплатите и след това да изпълните пак Етап 7. Отпечатване на ведомост и проверка на ведомостта, после Етап 8, 9, ..., 14.

 

 

Етап 8. Формиране на Декларация образец 1 и тестване.

На този етап е необходимо да се формира Декларация образец 1 на дискета и да се тества /От 27.04.209 г., поради влезлите в сила промени, тестването следва да се извършва с програмата на НАП/. Така ако се регистрират грешки, те ще бъдат отстранени преди подаването на декларацията. За формирането на Декларация 1 на дискета вижте:

8.2. Подаване на Декларация образец 1. За тестването на декларацията прочетете съответните инструкции на НАП, как се тестват данните.

 

Етап 9. Отпечатване на фишове.

Отпечатването на фишове става с използването на функцията 5.1. Отпечатване на фишове

 

Етап 10. Отпечатване на рекапитулация.

Най-често използвани са разширената и кратката форма на общата рекапитулация. Вижте: 7. Рекапитулации.

 

Етап 11. Формиране и подаване на Декларация образец 6.

Използва се функцията 8.3. Подаване на Декларация образец 6

 

Етап 12. Подготовка и отпечатване на платежните.

Отпечатването на платежните става с използването на модула "Банкови документи". Описанието е включено в главата 9. Платежни

 

 

Етап 13. Подготовка и подаване на болничните в НОИ.

8.4. Подаване на болнични и декларации към НОИ

 

 

Етап 14. Трансфер на данни към банки.

10. Трансфер на данни към банки